От 4 до 7 април 2019 г. в гр. Велики Преслав
ECHO (European Cultural Heritage on the Stage) е международен пилотен проект в областта на културата, наследството и изкуствата, който има за цел да подобри културното производство и да укрепи европейското чувство за принадлежност чрез съчетаване на съвременното художествено творчество с тъмното културно наследство на местните общности в Европа. Фотографията, видеото, живописта и занаятите са средствата, които използваме за разкриване на материалното и нематериалното местно наследство.
Твърди се, че справянето с травматичните преживявания и травматичното наследство има терапевтични ефекти. ECHO се фокусира върху “Тъмното наследство” като част от местната идентичност, оформена от “неизвестните” и “неспоменатите” факти, които травмират група хора и определят тяхната култура. Селата и градовете са белязани от травматични събития, свързани с войни, геноциди, масови убийства, етнически конфликти, политическо или социално потисничество, разграбване на собственост, насилие и смърт, които са врязани в тяхното наследство, материално и нематериално.
От 4 до 7 април 2019 г. в гр. Велики Преслав ще се съберат заедно артисти и творци от България, Гърция, Македония и Сърбия, участвали в едномесечни арт-резиденции в Битоля (Македония) и Нови Сад (Сърбия), за да пресъздават травмите и възстановяването след тях, по своя експресивен начин.
Представянето на произведенията ще се случи в сградата, която в близкото минало бе използвана за хотел от Балкантурист. Знаково пространство за местните хора, които не само празнуваха своите абитуриентски балове, сватби и юбилеи, но и участваха с доброволния си труд в нейното построяване. Днес тя прилича на сграда, опустошена от военен конфликт. И макар че в града (и в България) през последните 50 години не помним да е имало военен конфликт, разграбването и опустошаването й е факт.
Спомени за миналото, с призив да не се повтаря никога повече е мотото на изложбата.
Автори, които ще бъдат представени в изложбата са: Мартина Лапика и Иванка Любомирова Ставрева от България, Depy Antoniou и Aristaios Tsousis от Гърция, Ljubica Meshkova – Solak и Kiril T. Konstantin от Македония, Snezana Petkovic и Bojan Josic от Сърбия, Stratis Vogiatzis и Yorgos Samantas от Caravan Project Productions, и фотографите: Стоян Николов и Иван Григоров от България.
ПРОГРАМА на събитията:
4 Април | 17:30 – 19:00 | Откриване на изложбата (в сградата на хотел Балкантурист) |
5 Април | 09:30 – 17:30
17:30 – 19:00 |
Пленер на ученици от:
Професионална гимназия по текстил и моден дизайн Варна, Професионална гимназия по приложни изкуства гр. Смолян, и Национално училище по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“ гр. Казанлък Представяне на документален филм на Caravan project Гърция и среща с авторите (в зала Тържествена в Община Велики Преслав); |
6 Април | 11:00 – 15:00
17:30 – 18:30 |
Посещение на исторически обекти: Археологически музей Велики Преслав и стария град.
Откриване на изложбата на създадените арт-произведения от учениците, участвали в пленера |
7 Април | 11:30 – 12:30 | Церемония за закриване на изложбата (в сградата на хотел Балкантурист) |
Проектът се финансира от програма „Creative Europe” на ЕС, Национален фонд Култура, с подкрепата и домакинството на Община Велики Преслав, Археологически музей Велики Преслав и Пенсионен фонд „Съгласие“.
В партньорство на: Inter Alia (Гърция), Sfera (Македония), Vojvodina Civic Centre (Сърбия) и Фондация „Опън Спейс“ (България)
Координатор за България: Open Space Foundation https://www.openspacebg.com/echo/
За контакти: Пепа Пенева
М: 0889916483, E: info@openspacebg.com