0538/4 43 15 info@velikipreslav.bg
Изберете страница

В Националната стратегия за намаляване на количествата депонирани биоразградими отпадъци са заложени конкретни мерки, които трябва да се предприемат по отношение на този вид отпадък от общините.

Предвид специфичния характер на отпадъците, образувани на територията на община Велики Преслав и значителното участие на зелените, градински и селскостопански отпадъци от домакинствата в определени периоди, е обосновано въвеждането на фамилно компостиране с последващо използване на компоста в личните стопанства.

Община Велики Преслав кандидатства с проект „Домашно компостиране в община Велики Преслав“ и спечели безвъзмездно финансиране за реализацията на проекта от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). Финансирането е в размер на 59 640 лева.

В рамките на проекта ще бъдат доставени нови и неупотребявани 350 броя компостера с вместимост от 850 литра. Изборът на домакинствата, които ще получат компостер, ще се извърши на доброволен принцип, след провеждане на допитване на нагласите на населението за домашно компостиране и подаване на заявления за получаване на компостери.

Около половината от отпадъците, генерирани в домовете в общината се състоят от биоразградими компоненти – хартия, картон, хранителни отпадъци и зелени отпадъци от дворове и градини, които се разграждат по естествен път.

Отпадъкът е ресурс, който може да се превърне в полезен материал (компост). Чрез предоставянето на компостери на домакинствата ще се предотврати неговото депониране или изгаряне и ще се затвори цикъла, в който от биоразградимия растителен отпадък ще се произведе почвен подобрител и ще се създадат условия за отглеждане на екологично чиста продукция.

Ползите от реализирането на проекта за опазването на околната среда са пряко свързани с намаляването на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда и здравето на населението  чрез намаляване на общото количество на депонираните отпадъци и екологосъобразното оползотворяване на генерираните отпадъци.

Skip to content